دیوان خانه

دیوان خانه، که متاسفانه به دلیل کم لطفی رو به ویرانی است، عمارتی است زیبا، به صورت مستطیل، که در سمت شمال آن باغی مصفا قرار دارد. پس از صفویان، که با اقدامی نو و شاید در نوع خود متهورانه، برای نخستین بار از مجسمه و نقش و نگار انسان و حیوان نیز استفاده شد و دیوارهای کاخ های سلطنتی را با نقاشی مجلس های متنوع آراستند، در زمان حکومت کریم خان زند، با دیوان خانه کریم خان زند در شیراز، دگرگونی همه جانبه ای در معماری سنتی ایران به وجود آمد.

معماری دیوان خانه:

شاید بتوان دیوان خانه کریم خان زند را از نظر هنجارهای معماری فصل مشترک معماری فصل مشترک معماری دوره اسلامی پیش از کریم خان و پس از او به شمار آورد. یک سوم دیوارهای دیوان خانه از پایین پوششی از سنگ مرمر روشن دارد. دیگر بخش های دیوارها و همچنین سقف بنا با طلاکاری زیبایی آراسته بوده است. روزگاری از دیوارها تصویرهای زیبایی نیز آویزان بوده اند که امروز کمتر نشانی از آنها مانده است. از آن میان تصویر کریم خان و پسرش ابوالفتح خان. در قسمت جلو ساختمان سنگ نگاره هایی قرار دارد که جنگ رستم با اشکبوس را نشان میدهند. در دیوارهای راهرو دیوان خانه هم خدمتکاران کاخ به تصویر کشیده شده اند. در سال 1937 که پروفسور هیتنس، ایران شناس آلمانی از دیوان خانه دیدن میکرد، این بنا اداره پست شیراز را در خود جای داده بود. در آن هنگام پروفسور هیتنس دیوان خانه را "زیباترین اداره پست جهان" نامید. مبلیتو در هر زمان در پاسخگو میباشد و با اجاره منزل مبله، آپارتمان مبله و سوئیت مبله در بهترین نقاط شهر های مختلف در خدمت شما عزیزان هستیم.

تازه ها

حرم شاهچراغ

آرامگاه حضرت احمد بن موسی کاظم در شیراز میباشد که پسر ارشد امام موسی کاظم هستند.

دروازه قرآن شیراز

و اما دروازه قرآن، الله اکبر! دروازه ای که هرگز بر روی احدالناسی بسته نیست و آرامش را مانند نسیمی از بهشت وزیده ارزانی میدارد....

آرامگاه سعدی

یکی از جاذبه های بسیار پرطرفدار شیراز، آرامگاه سعدی میباشد که در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا قرار دارد.

آرامگاه حافظ

یکی از جاذبه های گردشگری بسیار پرمخاطب که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند، آرامگاه حافظ در شیراز میباشد....

باغ جهان نما

باغ جهان نما از قدیمی ترین باغ های شیراز است که در ضلع شمالی چهارراه حافظیه و در ضلع شرقی خیابان حافظ واقع شده است.

درباره ما

به وب سایت مبلیتو، مرکز اجاره آپارتمان مبله، منزل مبله و سوئیت های زیبا و شیک در شیراز و دیگر شهرهای ایران، خوش آمدید! در اینجا ما گرد هم آمده ایم که شما مسافران عزیز دغدغه اسکان در شهر ها به هنگام مسافرت نداشته باشید. مبلیتو با بهترین امکانات در خدمت شما سروران گرامی می باشد. شما با اجاره آپارتمان های مبله می توانید سفری فراموش نشدنی را در یاد اعضای خانواده خود ثبت نمایید. در این وب سایت تمامی اطلاعات لازم مربوط به اجاره منزل مبله و اجاره ویلا برای شما گردآوری شده است. همچنین آرشیوی از مناطق تفریحی، گردشگری و اماکن تاریخی شهر ها را برای شما تهیه نموده ایم تا مسافران ضمن شناخت جاذبه های گردشگری ایران، بتوانند مقصد خود ر ا انتخاب نمایند و سفری خاطره انگیز را برای خود تدارک ببینند. با مبلیتو نگرانی های خود را کنار بگذارید. ما پاسخگوی نیاز های شما به هنگام مسافرت هستیم.

اطلاعات تماس

تلفن : 09172617077 دهقان

تلفن : 09175147077 دانش فر

ايميل: dehghan72l {AT} gmail.com