مسجد وکیل

موقعت جغرافیایی:

این مسجد با 9578مترمربع مساحت، 5787 مترمربع زیربنا، 120 متر طول و 80 متر عرض در سال 1187هجری قمری توسط کریم خان زند در محله درب شاهزاده، خیابان طالقانی فعلی و در حد فاصل حمام وکیل و بازار وکیل ساخته شده است.

جزئیات مسجد:

در دو لنگه ورودی مسجد با 8 متر ارتفاع و 3 متر پهنا در هر لنگه، در ضلع شمالی مسجد قرار گرفته است و در کنار آن نیز در ورودی به بازار شمشیرگرها قرر دارد. بر فراز سردر مسجد، کتیبه ای کاشی کاری قرار دارد که با خط نسخ آیات قرآنی بر روی آن نگاشته شده است. بر فراز آن نیز در میان فضایی کاشی کاری شده، کتیبه ای قرار دارد  که نام " فتحعلی شاه و حسین علی میرزا" با خط ثلث و آب طلا بر روی آن نگاشته شده است. در پیشانی طاق سردر، کاشی هفت رنگ وجود دارد، در زیر طاق نیز با کاشی هفت رنگ مقرنس کاری شده است. دو طرف جرز طاق نیز با تصاویر گل و بوته کاشی کاری شده است. در دو طرف در ورودی دو کتیبه قرار گرفته که با خط ثلث بر روی آن عبارات "محمد"، "علی"، " الله اکبر" بر روی کاشی نگاشته شده است. در ورئدی به سوی دالانی هشت ضلعی گشوده می شود که سقف آن با تصاویر گل و بوته کاشی کاری شده و بر روی آن با خط کوفی عبارات "لااله الا الله" و "یا علی" نوشته شده است. بر دیوار روبه روی در ورودی، مجلسی کاشی کاری شده به شکل مربع-مستطیل قرار دارد که به دو بخش تقسیم شده است. مسجد وکیل به مدت ده سال محل برگزاری نماز جمعه شیراز بوده است و اینک در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه فارس است و مرمت آن با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس آغاز شده است. این بنا در تاریخ 1311.14.18 با شماره 182 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

درباره ما:

روزهای بسیار خوبی را برای همه مسافران عزیزمان آرزومندیم و خواهان سفری خوش و لذت بخش برای تمامی شهروندان عزیزمان هستیم. مبلیتو اقامتگاه هایی بسیار لوکس برای استراحت شما عزیزان در بهترین نقاط شهر در نظر گرفته است.

 

تازه ها

حرم شاهچراغ

آرامگاه حضرت احمد بن موسی کاظم در شیراز میباشد که پسر ارشد امام موسی کاظم هستند.

دروازه قرآن شیراز

و اما دروازه قرآن، الله اکبر! دروازه ای که هرگز بر روی احدالناسی بسته نیست و آرامش را مانند نسیمی...

آرامگاه سعدی

یکی از جاذبه های بسیار پرطرفدار شیراز، آرامگاه سعدی میباشد که در انتهای خیابان بوستان و در کنار باغ دلگشا...

آرامگاه حافظ

یکی از جاذبه های گردشگری بسیار پرمخاطب که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب میکند، آرامگاه حافظ در...

باغ جهان نما

باغ جهان نما از قدیمی ترین باغ های شیراز است که در ضلع شمالی چهارراه حافظیه و در ضلع شرقی...